in

Грчка и Јанис срушили Хрватску, Пољаци победили Чехе, Италијани без проблема против Естоније

Хрватска је боље отворила меч и повела са 7:0, али су Грци одговорили серијом 22:5 и преузели вођство које нису испуштали до краја утакмице.

Максималних 18 поена предности Хелени су имали крајем друге четвртине.

Најефикаснији у редовима победничке селекције били су Тајлер Дорси и прва звезда селекције Грчке Јанис Адетокумбо са по 27 поена.

У редовима репрезентације Хрватске истакао се Џејлин Смит са 23 поена, Бојан Богдановић уписао је 19, а Крунослав Симон 18 поена.

У првом мечу првог кола Ц групе у Милану Украјина је убедљиво савладала Велику Британију са 90:61, а касније вечерас састају се домаћин Италија и Естонија.

Селекција Грчке у другом колу и дербију Ц групе састаће се сутра у 21.00 са домаћином Италијом, док ће Хрватској сутра у 14.15 ривал бити Велика Британија.

Италијани без проблема до победе над Естонијом

Кошаркаши Италије победили су у Милану репрезентацију Естоније резултатом 83:62 у првом колу Групе Ц Европског првенства.

Италијани су оправдали улогу фаворита и током целе утакмице нису дозволили противницима из Естоније да дођу до резултатске предности.

Држали су се Естонци на једноцифреном минусу у првој четвртини, али су Италијани одлучније заиграли у другом периоду и већ после нешто више од 12 минута игре водили 35:20.

Предност Италијана је наставила да расте, па су на крају првог полувремена већ убацили 52 и имали 19 поена више од противника – 52:33.

Нису се предали Естонци, добили су трећу четвртину резултатом 19:17, али нису успели озбиљније да запрете Италијанима и утакмицу учине узбудљивијом.

Најефикаснији међу Италијанима био је Симоне Фонтекио са 19 постигнутих поена. Мели је убацио два мање, док је Акиле Полонара уписао 12 поена и 11 ухваћених лопти. Кер Криса је предводио Естонце са 20 постигнутих поена.

Пољаци победили Чехе у првом колу Д групе

Кошаркашка репрезентација Пољске савладала је у Прагу домаћина Чешку са 99:84 (29:18, 17:28, 23:17, 30:21) у првом колу Д групе.

Најефикаснији у селекцији Пољске био је капитен Матеуш Понитка са 26 поена, а 23 поена постигао је Еј Џеј Слотер.

У редовима Ческе истакао се Јан Весели са 17 поена, а 13 поена додао је Јаромир Бохачик.

Капитен и највећа звезда селекције Чешке Томаш Саторански утакмицу је завршио без постигнутог поена.

Израелу трилер са Финском након два продужетка

Кошаркаши Израела савладали су Финску 89:87 после продужетка у фантастичном мечу Европског првенства у Прагу.

израел, финска

Израелци су преокренули 14 поена заостатка из друге четвртине и предвођени Денијем Авдијом забележили можда и кључну победу у борби за пласман у нокаут фазу из Групе Ц у којој игра и Србија.

Гал Мекел је промашио зицер за победу у последњим секундама меча, али се искупио реализовавши одлучућуја слободна бацања у продужетку.

Јунак Израела ипак је био Авдија са импресивним дабл-даблом од 223 поена (7/15 из игре) и 15 скокова, а најбоље га је пратио Томер Гинат са 13 поена.

Двоцифрен учинак имали су још Нимрод Леви и Гај Пнини са по 10 поена, Тамир Блат је убацио 8 уз 10 асистенција, док само нуле у статистичким колонама имао Јам Мадар.

Финцима није помогао МВП наступ Лаурија Марканена са 33 поена (8/19) уз 12 скокова. Александер Мадсен је постигао 13 уз неколико важних тројки, док је 11 уз 6 сккова имао Едон Мачуни, момак рођен у Приштини.

Украјина “прегазила” Велику Британију

У другом мечу дана Украјина је декласирала Велику Британију 90:61, у првом мечу Групе Ц која се игра у Милану.

украјина, косарка9

Пружала је селекција Велике Британије коректан отпор током првих десет минута, после којих је имала само пет поена заостатка – 22:17.

Пресликан сценарио видели смо и у другом кварталу, који селекција Украјине добија истим резултатом.

Иако аутсајдери, изабраници Нејтана Реинкинга оставили су прилично добар утисак на полувремену. Заостатак од 10 поена није деловао тако недостижно (42:32), али у наставку долази до драстичне промене ситуације.

Расположени Михаилук и Лен убацили су у пету брзину и фуриозно створили осетнију предност у корист Украјине. Није Велика Британија имала избора изузев да подигне белу заставу, што је резултовало поразом – 90:61.

Најефикаснији у селекцији Украјине био је Михаилиук са 17 поена, Лен је додао 13, док су Сидоров и Близјук додали по 10.

Код Велике Британије се истакао Нелсон са 16 поена, док су по 10 уписали Хесон и Оласени.