in

Шпанија декласирала Бугарску на отварању Евробаскета, БиХ боља од Мађарске

Утакмицом Шпаније и Бугарске у Тбилисију, званично је отворен шампионат Европе у кошарци, на који се чекало пет година.

“Црвена фурија” је на импресиван начин оправдала статус фаворита и дошла до тријумфа.

Иако се Бугарска колико-толико солидно држала у уводних пар минута, Шпанија је крајем прве четвртине дошла до двоцифрене предности.

Како је меч одмицао, предност Шпанаца се повећавала, а у једном тренутку је износила и 29 поена.

Тим који са клупе предводи искусни стручњак Скариоло, до краја меча је без проблема одржавао предност и уписао прву победу на турниру.

Шпанија је имала чак седам двоцифрених стрелаца: Браун је постигао 17, Вили Хернангомез 16, Руди Фернандез 14, Хуанчо Хернангомез 13, Жаим Фернандез 12, Гаруба и Падиља по 10.

У редовима Бугарске истакао се Везенков који је убацио 26 поена, Иванов је додао 16, а Костов 13 поена.

Првог дана на Европском првенству играју се утакмице у групама А и Б.

Преокрет и победа Босне и Херцеговине на старту ЕП

Кошаркаши Босне и Херцеговине победом над Мађарском отворили су наступ на Европском првенству.

У првом мечу групе Б у Келну резултат је био 95:85 (17:23, 28:23, 28:17, 22:22) у корист “змајева”, који су фантастичним другим полувременом преломили жилаве Мађаре.

То је било веома важно за БиХ, будући да су сви у “групи смрти” већ уписали победе против Мађарске, па би евентуални кикс значајно угрозио шансе у даљем току такмичења.

нуркиц, косарка, босна

Управо тако је кренуо меч, јер је Мађарска константно водила од почетка, па током прве две четвртине, а Босна и Херцеговина је тек почетком друге деонице дошла до своје игре.

Тада се у потпуности разиграо Џанан Муса, а испратио га Џон Роберсон, па је БиХ била изузетно ефикасна.

Крајем треће деонице са клупе је ушао Јусуф Нуркић и донео поене и скокове под обручима, док су Мађари покушали да одговоре тројкама, али су их промашивали у серијама.

Иако су Мађари успели да дођу до два поена заостатка на пет минута пре краја, уследила је нова серија 10:0 “змајева” који су потом врло рутински привели меч крају и славили двоцифреном разликом.

Најбољи на мечу био је Силард Бенке из поражене селекције са 20 поена, а пратио га је Адам Ханга са 16, као и Давид Војвода са 15 поена.

Победнички састав предводили су Муса и НУркић са по 19 постигнутих поена, док је Роберсон имао 18, а Халиловић 16 уз девет скокова.