in

Свечано затворене ЗОИ у Пекингу: Нико као Норвешка, Србија без медаље, историјски наступ Аустрије

Присутнима се обратио председник Кине Си Ðинпинг, као и председник Организационог комитета Игара Цхаи Цхи, док је Игре званично затворио председник Међународног олимпијског комитета (МОК) Томас Бах.

„Показали сте снагу олимпијског духа, међусобно сте се поштовали и подржавали, превладали сте све поделе и показали да смо у овој заједници сви једнаки. Уједињујућа снага олимпијског духа јача је од сила које покушавају да нас поделе. Та снага даје снагу миру и нека политички лидери буду инсписирани вашом поруком солидарности и мира“, рекао је Бах после чијег говора је угашен олимпијски пламен и уследио спектакуларни ватромет.

Заставу Игара преузели су градоначелници Милана и Кортине Д“Ампецо, који су организатори 2026. године.

На Играма у Пекингу такмичило се 2.871 спортиста у седам спортова и 15 дисциплина, из 91 државе и територије, а подељено је укупно 109 комплета медаља.

Србију су представљали скијаши Невена Игњатовић и Марко Вукићевић.

Нико као Норвешка

Норвешки спортисти поставили су рекорд по броју златних медаља на овогодишњим Зимским олимпијским играма.

Са 37 медаља, од чега 16 златних, Норвешка је далеко најуспешнија нација на Зимским олимпијским играма у Пекингу.

норвеска32

Норвешки спортисти поставили су рекорд по броју златних одличја, а последњег дана такмичења у Пекингу нордијска тркачица Тереза Јохауг освојила је 16 златно одличје.

Досадашњи рекорд од 14 златних медаља на Олимпијским играма држале су Норвешка и Немачка из 2018. године у Пјонгчангу, односно Канада из Ванкувера 2010. године.

На Играма у Пекингу 29 земаља је освојило медаље, што се никада до сада није догодило..

Зимске олимпијске игре у Пекингу донеле Аустрији рекордан број медаља

Зимске олимпијске игре у Пекингу за Аустрију биле су друге најуспешније у историји учешћа на зимским Олимпијским играма.

Аустријски олимпијци освојили су 18 медаља – седам златних, седам сребрних и четири бронзане.

аустрија,зои,медаље

Ми смо веома задовољни, рекао је председник Олимпијског комитета Аустрије Карл Штос.

Успешнији су олимпијци били једин у Албервилу, када су се 1992. кући вратили 1992. са укупно 21 одличјем – шест златних, седам сребрних и осам бронзаних медаља.

Шести пут заредом су аустријски олимпијци на зимским Олимпијским играма изборили двоцифрен број медаља и тиме ушли међу првих 10 земаља учесница, што је, и била жеља Штоса пед одлазак у Пекинг.

Аустријски олимпијци отпутоваће сутра из Пекинга, а у уторак им председник Александер ван дер Белен приређује победнички пријем.

Прво злато на Зимским олимпијским играма за хокејаше Финске

По први пут у историји, хокејашка репрезентација Финске освојила је златну медаљу на Зимским олимпијским играма у Пекингу, пошто је данас у финалу савладала Русију са 2:1.

Руси су повели у голом Михаила Григоренка у 20. минуту, али су Финци преокренули головима Вилеа Поке у 25. и Ханеса Бјорнинена у 41. минуту великог финала.

финска,злато, у, пекингу

Пре злата у Пекингу, Финци су два пута освајали сребрну медаљу, а имају и четири бронзана одличја.

Од распада Совјетског савеза, Русија има злато са игара у Пјонгчангу 2018. године.

Словаци су убедљивом победом против Шведске са 4:0 освојили бронзу, што је њихова прва олимпијска медаља.