Samo nekoliko nedelja, nakon što je gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević od predsednika Svetske Federacije Turističkih novinara FIJET, Tijani Haddada primio prestižnu nagradu za nove domete u turizmu, „Zlatna Jabuka“, Plovdiv, raniji laureat ovog odličja, u organizaciji Gradskog veća, ugostio je deset novinara iz eminentnih evropskih medija na svojevrsnoj pres-turi u upoznavanju Plovdiva.
Stanovnici Plovdiva, drugog po veličini grada Bugarske s ponosom ističu kako je ovo urbe starije od Rima, Atine i Konstantinopolja. I traje još od pre vremena. Od mikenskog perioda. Kartografisan je dokumentovano negde u 4 veku pre gospodnjih dana kao tvrđava Eumolpija, ali ponosito stasava u prestonicu bogatstva i slave po dolasku Filipa II makedonskog, oca Aleksandra velikog koji ga je prepotentno krstio po sebi u Filipopolis. Rimljani mu dadoše ime Trimontium – grad na tri brežuljka. Iako leži na čak sedam, ali primat tada večnog Rima nije mogao da bude ugrožen nekim drugim septimontiumom. Uz pijetet kasnijem slovenskom i otomanskom periodu u fabuli Plovdiva, najveću zaostavštinu ostavila je epoha Rima. Ovaj grad ima više rimske baštine od jedne Đenove.
Pored muzeja, najstarije parče Plovdiva je stari grad. Onaj, sa kaldrmom klecavom i oštrom. Pete da pokida. Ovim je šorom zanosio i Zuko Džumhur, lutalica belosvetski. Karikaturista Politike i boem besmrtni. Besmrtnost njegovu nosi i beleška o starom gradu Plovdiva. Žvrljao je po noći. Kada bi se dotakao svesti.