in

13. Mala letnja izložba gljiva u Info-centru “Fruška gora”

13. Mala letnja izložba gljiva u Info-centru “Fruška gora”

Cilj izložbe je da građani Novog Sada, ali i svi drugi koji se zateknu na Fruškoj gori, nauče nešto više o svetu gljiva, posebno onih koje se mogu naći u ovom Nacionalnom parku.

Na ovoj izložbi predstavljeno je stotinak različitih gljiva, koje su za nekoliko dana prikupili članovi društva na Fruškoj gori.

“Prvi put sa na izložbi, šetam, našla sam jedan štap, probala pite sa gljivama… Nisam mogla da verujem da postoji ovoliko gljiva na Fruškoj gori,” rekla je Elenora Čapelj, članica Gljivarskog udruženja.

Gljivari početnici mogli su iz prve ruke od najiskusnijih članova saznati koje su pečurke su jestive, a koje ne, koje su lekovite, ali i otrovne.

“Najvažnije je da zapamtite da kod gljiva nema pravila – pravilo je da nema pravila! Morate poznavati vrste, jednu po jednu, to je najsigurniji put da budete sigurni i prepoznate koja je gljiva jestiva, koja nejestiva, a koja je otrovna. Mnoge od njih i koje menjaju boju na preseku su jestive, iako bi neko pomislio, kad vidi onu plavu ili jarku crvenu boju – da je to otrov” kaže Eleona Čapelj.

U svet gljiva i gastronomski i istraživački treba ući malim koracima, savetuju iz udruženja.

“Pustite priče ‘brao je moj deda, baba… ja znam, videla sam…’ Ako osoba ne zna da vam objasni šta je to što neku gljivu karakteriše, nemojte verovati da je poznaje i, naravno, nemojte se usuditi da ih jedete. Svaka gljiva se mora lagano uvoditi u naš jelovnik, “rekla je Maja Vasić, potparolka gljivarskog udruženja.

Posetioci na Fruškoj gori mogli su da razgledaju gljive, ali i da probaju različite specijalitete od njih.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /