in

Borovčanin: Na Ekspu ćemo tri meseca imati svet u malom, prevazići ćemo Lisabon

Borovčanin: Na Ekspu ćemo tri meseca imati svet u malom, prevazići ćemo Lisabon

On je za RTS rekao da je taj projekat veliki izazov, a da je raditi na njemu velika privilegija.

“Pre tri nedelje bio je ovde prvi čovek Međunarodnog biroa za izložbe. To je međuvladina organizacija u okviru koje se održava ova ideja. Impresioniran je onim što je video ovde i potvrdio je ono što smo mi donekle znali – a to je da vlada zaista veliko interesovanje za Beograd, koji je grad domaćin 2027. godine”, rekao je Borovčanin.

Prema njegovim rečima, ono što je veoma važno za ovaj projekat, jeste da smo se po prvi put odvažili da se kandidujemo, i pobedili u jednom od najkompetitivnijih takmičenja kada su u pitanju specijalizovane izložbe, a onda sami sebi postavili tako visoke ciljeve sa pravom da ovu šansu iskoristimo na pravi način.

On je rekao da sve mora da bude gotovo do kraja 2026. kada će početi opremanje paviljona, za koje kaže da su kao privremene zgrade.

“Jedan paviljon ima hiljadu kvadrata u osnovi, to je kao nekih pet, šest, deset velikih stanova.  Devet metara će biti visoki, što je otprilike kao tri sprata neke uobičajene visine. Zemlje se trude da se na što bolji način predstave na izložbama. I ono što je za naše ljude važno jeste da imate ceo svet pod nogama”, rekao je Borovčanin.

“Ovde ćemo za tri meseca imati priliku da se upoznamo sa onim što je najvažnije i što predstavlja i kulturu, i tradiciju, i istoriju zemalja učesnica. Moći ćemo da čujemo i poneko predavanje”, rekao je Borovčanin.

Objašnjava da svaki Ekspo ima zadatu temu, na koju svaka zemlja članica, odnosno učesnica, treba da odgovori.

Dodaje da ne znamo kako će 2027. godine svet izgledati.

“Bilo je kriza i ranije. Postoje primeri izložbi kada se svet skupio na jednom mestu i kada su se kroz razgovore, kroz zajedničku komunikaciju pronalazili načini kako da se nastavi dalje”, podseća on.

Borovčanin ističe i da je poziv na akciju formulisan kroz slogan “Igraj ili igra za čovečanstvo”, jer je igra nešto što spaja, što nas ujedinjuje.

“Kada smo mali, ne moramo da govorimo istim jezikom. Ne treba niko ni da nas uči. Mi smo dovoljno sposobni da se igramo, da komuniciramo. Igra kao sastavni element i sporta i muzike ima moć da ujedini, čak i da leči. Ali ono što se, recimo, često zaboravlja – to je da je ona sastavni deo jednog kreativnog načina razmišljanja. Igra je vrlo često u osnovi i naučnih inovacija. I u tom smislu, naša tema je podeljena, mi smo to nazvali Moć igre”, ističe Borovčanin.

Dodaje da je tema Ekspa podeljena na tri stuba, jedan je moć igre – ostavljen je zemljama koje su tehnološki i naučni veoma napredne i mogu da predstave svoje inovacije na Ekspu, a sa druge strane igra kao sastavni deo sporta i muzike – služi da zemlje predstave identitet, tradiciju i kulturu.

Na pitanje da li će Srbija imati nešto specifično poput Ajfelove kule, Borovčanin kaže da ćemo imati jedan novi deo grada koji se razvija.

“Mislim da je u tom kontekstu možda Lisabon 1998. najpribližniji Ekspou u Beogradu, ali ja sam siguran da ćemo mi prevazići Lisabon iz 1998. Dakle, to je čitav jedan novi deo grada koji se razvija. Naravno, tu će biti i novi Beogradski sajam, jedna muzejska četvrt, pored toga i nacionalni stadion, rezidencijalni kompleks, odnosno nacionalni paviljon Srbije”, zaključio je Borovčanin.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /