“A tamo gde se govori o srcu Srbije, u bilo kom smislu, tamo pripadaju i dobrodošli su naši sunarodnici iz Republike Srpske. Mi smo jedan narod, sa zajedničkom istorijom, istim ciljevima i željama i prirodno je da sarađujemo i imamo najbliže moguće odnose”, poručila je Matejićeva delegacijama koje su predvodili direktor Luka Petrović i vršioc dužnosti generalnog direktora Elektroprivrede Srbije Dušan Živković.
Matejić je istakla da je ideja o saboru i jačanju veza s našim narodom preko Drine sjajna, kao i da je važno da se naši elektroenergetski sistemi sinhronizovano razvijaju i funkcionišu.
“Danas razgovaramo o strateškim projektima koje sprovodimo, o razvoju kompanija koje smo, ne samo za nas već i za ceo region istočne i jugoistočne Evrope, zajedno osnovali, o modernizaciji poslovanja i načinima na koje možemo bliže da sarađujemo”, kazala je Matejićeva.
Prema njenim rečima, zajednički rad elektroenergetskih kompanija Srbije i Republike Srpske može proizvesti samo korisne stvari za sve.
Direktor Elektroprivrede RS Luka Petrović istakao je da mu je zadovoljstvo što se nalazi u novim prostorijama EMS-a, kao i da je važno da partnerske kompanije osnaže svoje veze.
“Na taj način se ostvaruju benefit i za same kompanije i za građane i s jedne i druge strane Drine”, naglasio je.
Petrović dodaje da je dispečerski centar EMS-a najveći i najvažniji na celom Balkanu.
“Ovo je kontrola visokih napona i prenosnih sistema, a oni ne kontrolišu samo Srbiju već i susjedne zemlje, čime drže stabilnost Zapadnog Balkana u energetskom smislu. Koriste najsavremeniju opremu i imaju ozbiljnu kontrolu upravljanja i praćenja rada sistema, a naslanjaju se na celu Evropu”, kazao je Petrović.
On ističe da primećuje napredak EMS-a, kao i da kompanija svima može poslužiti kao primer dobrog poslovanja.
Vršilac dužnosti generalnog direktora Elektroprivrede Srbije Dušan Živković naglasio je da je potrebno unapređivati zajedničku saradnju elektroenergetskih sistema Srbije i Republike Srpske.
“Razmatramo da unapredimo naše odnose u delu srednje Drine. To je reka koja nas operativno spaja na hidroelektranama Bajina Bašta i Višegrad”, kazao je Živković.
Dodaje da su razgovarali i o procesima dekarbonizacije u ove dve kompanije, kao i da su pronašli oblike saradnje koji će unaprediti energetsku tranziciju.
“Ideja su nastavak saradnje i razgovori o poslovnim procesima za koje verujemo da su od interesa i kada je u pitanju snabdevanje električnom energijom, trgovina električnom energijom, ali i njena proizvodnja”, zaključio je Živković.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /