“Alarmantna je situacija na Kosovu i Metohiji, gde se srpski narod, živeći u strahu, iz dana u dan i iz meseca u mesec suočava sa borbom za goli opstanak, sa borbom protiv istrebljenja, i to u nepodnošljivim uslovima u kojima je ugrožena ne samo njihova bezbednost, već i osnovna ljudska i građanska prava”, ukazao je Đurić, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Apelujući na nužnost zaštite prava i sloboda Srba na Kosovu i Metohiji, šef srpske diplomatije je dodao da o zabrinjavajućem stanju u našoj južnoj pokrajini dodatno svedoči činjenica da je, samo u poslednjih godinu dana, više od 14 odsto preostalih Srba napustilo teritoriju.
Eventualni prijem Prištine, kako je podvukao ministar, predstavljao bi kršenje ne samo Rezolucije 1244 SB UN, Statuta SE, već i Povelje UN, i kao takav, postao bi opasan presedan sa vrlo izvesnim negativnim posledicama na globalnom planu.
Đurić je rekao i da je dvodecenijska saradnja Srbije sa SE dobra, i naglasio značaj podrške te organizacije u sprovođenju reformi na polju vladavine prava, ljudskih prava i demokratije.
Uz čestitke za 75. godišnjicu osnivanja te organizacije, koja se obeležava ove godine, ministar Đurić je naveo da su principi na kojima je Savet Evrope sazdan značajni i za Srbiju i za ceo region, kao i da će naša zemlja nastaviti da bude konstruktivan partner u ostvarenju zajedničkih ciljeva.
Đurić sa Jamašitom: Cilj jednostranih poteza Prištine iseljavanje Srba sa Kosova i Metohije
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić razgovarao je danas sa šeficom Kancelarije UN u Beogradu Mari Jamašitom i tom prilikom ukazao da Srbija veoma ceni rad Kancelarije u kontekstu odnosa Beograda i Prištine, posebno imajući u vidu da predstavlja glavni kanal komunikacije sa Misijom UN na Kosovu i Metohiji.
On je istakao da je cilj jednostranih poteza politike premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija potpuno iseljavanje Srba sa prostora Kosova i Metohije i naglasio da ne samo da nije došlo do povratka interno raseljenih lica na njihova vekovna ognjišta, već je u prethodnoj godini, zbog eskalacije pritisaka Prištine, prostor naše južne pokrajine napustio zabrinjavajući broj Srba.
Kako je podvukao, za Srbiju je od posebne važnosti razmatranje pitanja KiM u Savetu bezbednosti UN, u skladu sa Rezolucijom 1244, kako bi i Savet i međunarodna zajednica bili redovno informisani o stanju na terenu, političkoj i bezbednosnoj situaciji, navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
Đurić je naglasio i da Srbija ostaje posvećena dijalogu i da će uvek biti konstruktivan partner u procesu normalizacije odnosa, kao i da će nastaviti da se zalaže za mir i stabilnost u regionu.
Šef srpske diplomatije je na sastanku poručio i da je Srbija ponosna na ostvarene rezultate proistekle iz partnerskog odnosa Srbije i Kancelarije UN u Beogradu i izrazio nadu da će u narednom periodu doći i do proširenja i unapređenja zajedničkih aktivnosti.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /