“Ono što Evropljani traže jeste upravo ono što kažu da traže, a to je normalizacija. Oni žele mir i bezbednost u regionu, a svakako između Kosova i Srbije”, rekao je Hil u intervjuu za NIN na konstataciju da Ohridski sporazum ne predviđa de jure priznanje Kosova.
Ambasador je naglasio da misli da je vreme da se sprovede ono što je dogovoreno pre 11 godina, ali da u kontekstu implementacije postoji jasna slika za Srbe koji žive na KiM.
Ohridski sporazum jeste odredio neke oblasti na koje se treba fokusirati i jedna od njih je potreba za stvaranjem Zajednice srpskih opština, rekao je Hil i naglasio da je normalizacija nešto na čemu se može raditi, ali u kontekstu regiona.
“Mislim da su vrlo jasno rekli da postoje članice EU koje ne priznaju Kosovo, tako da je pravo pitanje da pokušamo da dođemo do normalizacije tamo gde granice neće biti granice koje dele, već granice koje spajaju”, rekao je Hil u intervjuu u kojem je naveo i da Srbiju vidi kao igrača u Evropi, kao zemlju koja ima mnogo toga da ponudi.
Ocenio je da Srbija i SAD imaju veoma dobar dijalog, ali je i dodao da se Vašington i Beograd ne slažu u svemu.
“Ne slažemo se o Kosovu, ali se slažemo o neophodnosti mira i sigurnosti u Evropi. Mislim i da se veoma dobro slažemo oko toga da ruska agresija na Ukrajinu mora da se zaustavi. Tako da mislim da imamo mnogo toga da gradimo”, rekao je Hil i dodao da bi želeo da uradimo više, kao i da veze dva naroda jačaju.
Na pitanje o tome što Srbija nije uvela sankcije Rusiji, Hil je rekao da SAD žele da se Srbija pridruži sankcijama, ali da je već preduzela važne korake da bi Rusiji jasno stavila do znanja da se ne slaže sa agresijom na Ukrajinu.
“Smatram da se dobro razumemo sa Srbijom”, rekao je Hil i dodao da će deo o usklađivanju sa EU prepustiti razgovorima koje Beograd vodi sa Evropljanima.
“Ono što je za nas trenutno važno jeste da je Srbija jasno stavila do znanja gde se nalazi u odnosu na Ukrajinu”, rekao je Hil.
Ambasador je na pitanje vezano za Svesrpski sabor ocenio da je u Beogradu za vikend održan “veliki događaj, jedna posebna manifestacija sa folklorom i ostalim stvarima koje su se dešavale”.
“Ali mislim da jedna stvar koju svi moraju da shvate jeste da je Dejton osnova teritorijalnog integriteta Bosne, teritorijalnog integriteta entiteta unutar Bosne i da ove elemente Dejtona moraju poštovati sve strane”, istakao je Hil.
Na pitanje da li bi EU prijemom celog regiona smanjila tenzije na Zapadnom Balkanu, ali i ruski i kineski uticaj, i da li je to moguće bez SAD, Hil je odgovorio da EU sama donosi odluke, a da kada zemlja želi da postane članica, SAD je podržavaju, što rade i sa Srbijom.
Dodao je da Srbija ima stvari koje treba da uradi na polju vladavine prava.
Na ocene da je blag prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, Hil je naveo da smatra da svaki strani diplomata ide u neku državu i sarađuje sa predstavnicima te zemlje i da će nastaviti saradnju s Vučićem dok je on predsednik Srbije.
Hil je rekao da je razočaran što ponovo vidi Aleksandra Vulina i Nenada Popovića u Vladi Srbije.
Ambasador je rekao i da nikada ne bi tražio od ljudi u Srbiji da ignorišu prošlost i zaborave NATO bombardovanje, ali je i ponovio da misli da zaista, zbog generacija koje dolaze, treba da pokušamo da provedemo više vremena gledajući unapred nego gledajući unazad.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /