Neredovni ginekološki pregledi glavni su uzrok obolevanja i smrtnosti od raka grlića materice i jajnika u Srbiji, i zato bi organizovani skrining programi, po uzoru na zemlje u regionu, mogle da koriguju zabrinjavajuću statistiku, poručuju ginekolozi onkolozi.
“Za skrining bi trebalo da bude veći obuhvat, mediji, država i ceo sistem bi trebalo da se uključe u tu celu priču i naravno kadar. Ne smemo zaboraviti da imamo manjka kadra, sve više se osipamo i opasnost će biti sve veća i veća, takvu priču imaju i Slovenija i Hrvatska”, rekao je Prof.dr Aljoša Mandić, Insitut za onkologiju Vojvodine.
Najzastupljeniji ginekološki karcinom i vodeći uzrok smrtnosti kod žena u susednoj Hrvatskoj je rak endometrijuma, slede rak jajnika i rak grlića materice. Neodazivanje žena, kako mlađih, tako i starijih, na skrining programe, problem je sa kojim se suočavaju i hrvatski lekari.
“U Hrvatskoj je skriningom obuhvaćeno oko 70 posto žena, uvek ima njih oko 30 posto koje nikada ne posećuju ginekologe i upravo na njih treba delovati i podstaći ih preko javnih medija, reklama, poziva i mi u Hrvatskoj nastojimo da uvedemo organizovani probir, za sada je on još uvek oportunistiučki, kao i kod vas”, rekao je Doc. Dr Marko Klarić, direktor klinike za ginekologiju u Rijeci.
Slovenija je otišla korak dalje. Zahvaljujući aktivnom skriningu koji se sprovodi u celoj zemlji, značajno je smanjena stopa obolevanja žena. Sve žene koje tri godine nisu bile na pregledu kod ginekologa, pozivaju se na obavezan pregled.
“Celi princip je zapravo da je to državni program, koji nudi novčana sredstva i omogućava da se dve baze sakupe. Jedna baza je baza stanovništva , sve žene u Registru stanovništva, a druga baza je baza citoloških briseva koja je centralizovana i te baze se upoređuju i vidi se kada su žene bile na pregledu i tada se zovu”, rekao je prof. Dr Borut Kobal, direktor klinike za ginekologiju u Ljubljani.
Zahvaljujući aktivnom skriningu Slovenija je za desetak godina uspela da smanji stopu obolevanja od raka grlića materice i jajnika na nivo koji imaju skandinavske zemlje, koje su na dobrom putu da iskorene te bolesti. Inovativne, minimalno invazivne hirurške metode i primena personalizovane i imunoterapije, imperativ su u zauzdavanju brojeva, zaključak je drugog Masterklasa ginekološke onkologije, koji je okupio vrsne stručnjake iz te oblasti iz celog regiona.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /