in

Kozarev: Helez nema moralni kredibilitet da komentariše presude sudova u Srbiji

Kozarev: Helez nema moralni kredibilitet da komentariše presude sudova u Srbiji

Kozarev je, reagujući na izjavu Heleza da, kako je naveo, nema nikakve razlike između politike Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića i Aleksandra Vučića, istakao da je predsednik Vučić bio spreman da, i kao čovek i kao političar, oda poštu žrtvama Srebrenice i da na taj način pruži doprinos boljim međunacionalnim i međudržavnim odnosima.

“Tada su ga ideološki istomišljenici gospodina Heleza zasuli kamenicama, sa namerom da ga ubiju. Da li se Helez ikada izvinio predsedniku Srbije ili poklonio senima žrtava zločina u Kravicama ili na bilo kom mestu gde su muslimanske snage masakrirale srpske civile?”, upitao je Kozarev.

Istakao je da se ne može praviti hijerarhija među žrtvama, jer dok god je tako, u BiH neće biti ni međunacionalnog poverenja niti istinskog suživota.

Kozarev je ukazao da je politički ekstremizam sa bilo kakvim nacionalnim ili ideološkim predznakom prepreka za uspostavljanje normalnih političkih relacija u BiH i dobrosusedskih odnosa na Balkanu, i da, kako je naveo, raznorazni Helezi moraju da ustupe mesto naprednijoj i dalekovidijoj generaciji političara da bi i BiH i region imali šansu za napredak.

Helez je prethodno, povodom presude Višeg suda u Beogradu koji je oslobodio bivšeg komandanta Drinskog korpusa Vojske RS Milenka Živanovića optužbi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva u Srebrenici, izneo stav da, kako je naveo, “nema nikakve razlike” između politike Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića, koja je, prema tvrdnji Heleza, “počinila genocid” i trenutne politike Aleksandra Vučića, koji, kako tvrdi Helez, “sistemski krije ratne zločince”.

Kozarev sa austrijskim kancelarom Peterom Launskim Tifentalom o bilateralnoj saradnji

žKozarev je danas u Beču razgovarao sa spoljnopolitičkim savetnikom i specijalnim izaslanikom za globalna pitanja austrijskog kancelara Peterom Launskim Tifentalom o bilateralnim odnosima Srbije i Austrije.

Kako je saopšteno iz Ministarstva spoljnih poslova, odnosi dve zemlje ocenjeni su kao konstruktivni i težišno značajni za region, posebno u kontekstu daljeg napretka evropskih integracija zemalja Zapadnog Balkana, za šta iz Beča stiže ponovljena čvrsta podrška.

Kozarev je sagovorniku zahvalio za pomoć koju Austrija diplomatskim kanalima pruža naporima da se državljanin Srbije, Alon Ohel, što pre oslobodi iz Hamasovog zarobljeništva u Gazi, gde se teško povređen i u nehumanim uslovima nalazi od 7. oktobra 2023. godine, kada je otet sa muzičkog festivala.

U tom kontekstu, konstatovano je da je inicijativa američkog predsednika Trampa da se dogovori primirje od 60 dana u Gazi i razmene zarobljenici vrlo korisna i izražena zajednička nada da će se to i dogoditi što pre.

Kozarev i Launski Tifental su dodatno razmotrili aktuelnu geopolitičku situaciju, a sastanku je prisustvovao ambasador Srbije u Austriji, Marko Blagojević.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /