NOVI SAD –
Deset toplana u Srbiji uvodi obnovljive izvore energije, čime će proizvodnja toplotne energije iz ovih izvora u Srbiji biti udvostručena uz značajno povećanje energetske efikasnosti i smanjenje emisije ugljen-dioksida. Ulaganje će se finansirati iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj vrednog 30 miliona evra, te donacija vrednih 10,5 miliona. Sporazumi o realizaciji ovog programa potpisani su prošle nedelje u Vladi Srbije.
Na listi toplana koje su uključene u projekat tri su iz Vojvodine – u Bečeju, Pančevu i Vršcu – a ostalih sedam nalazi se u Bogatiću, Kragujevcu, Kraljevu, Kruševcu, Novom Pazaru, Nišu i Paraćinu. Ukupna vrednost projekta „Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji – Faza 1” iznosi 40,5 miliona evra, od čega je 30 miliona zajam EBRD-a, a 10,5 miliona evra čine bespovratna sredstva koja su donirali Švajcarska, Evropska unija i Austrija – navela je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Ministarka je istakla da projekat ima za cilj transformaciju sistema daljinskog grejanja u Srbiji radi obezbeđenja održivosti sektora energetike.
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali rekao je da je potpisivanje ugovora sa EBRD-om za Srbiju izuzetno važno jer doprinosi zdravijoj životnoj sredini kroz poboljšanje kvaliteta vazduha, korišćenju obnovljivih izvora energije u proizvodnji toplotne energije i povećanju energetske efikasnosti.
Iz Evropske banke za obnovu i razvoj ocenili su da ulaganje u obnovljive izvore za korišćenje toplotne energije predstavlja prekretnicu za Srbiju, s obzirom na zavisnost daljinskog sistema grejanja od fosilnih goriva i njegovu energetsku neefikasnost. Ovaj projekat poboljšaće kvalitet životne sredine, posebno zimi kada je zagađenje najveće, ali i energetsku bezbednost Srbije, kazala je predsednica EBRD-a Odil Reno-Baso.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /