in

Pavkov: Izgradnjom kanalizacione mreže Vrbas dobija 6.000 priključaka za domaćinstva

Pavkov: Izgradnjom kanalizacione mreže Vrbas dobija 6.000 priključaka za domaćinstva

Pavkov ocenjuje da je izgradnja kanalizacione mreže u Vrbasu jedan od najznačajnijih projekata za unapređenje zelene infrastrukture u ovom delu Srbije, saopštili su iz resornog ministarstva.

Navela je da će izgradnja dva kolektora u dužini od 9,8 kilometara i 21 kilometar kanalizacione mreže sa pratećim crpnim stanicama u naseljima Kucura i Savino Selo, omogućiti bolje standarde zaštite životne sredine.

“Prema informacijama koje sam dobila, do sada je izgrađen jedan kilometar i izvedeno je 46 kućnih priključaka. Kada projekat bude završen, pokrivenost opštine Vrbas kanalizacionom mrežom biće oko 80 odsto, što je po evropskim standardima. To će omogućiti i građanima, odnosno domaćinstvima da se priključe na kanalizacionu mrežu. Realizacijom ovog projekata biće omogućeno više od 6.000 priključaka za građane”, rekla je Pavkov.

Ministarka je podsetila da ovo nije jedini projekat koji Ministarstvo zaštite životne sredine realizuje u ovoj opštini.

Prema njenim rečima od 2021. do 2024. godine, u saradnji sa jedinicama lokalne samouprave, ministarstvo je uložilo 31 milion dinara u projekte zamene kotlarnica i individualnih ložišta, čišćenje deponija i zaštitu zemljišta.

“Ja svoj posao shvatam ozbiljno i stalno ističem koliko je važno da svaka lokalna samouprava ima bar jedan zeleni projekat koji utiče na bolji kvalitet života građana. Apelujem i na građane da se proaktivno uključe, da se obrate lokalnom rukovodstvu i podele svoje ideje i sugestije, jer smo mi tu zbog njih, da ih čujemo, podržimo i zajedno realizujemo sve što je važno za lokalnu zajednicu” poručila je Pavkov.

Pavkov u Vrbasu obišla i kompaniju Karneks 

Ministarka Pavkov posetila je danas i kompaniju Karneks u Vrbasu i obišla njihov inovativni projekat čija suština je da nusproizvode životinjskog porekla iz prehrambene proizvodnje ponovo upotrebe za proizvodnju energije u biogasnom postrojenju.

Pavkov je istakla da važnost ovog projekta pre svega u primeni cirkularnog modela poslovanja, u kojem se ostaci iz proizvodnje ne tretiraju kao otpad već kao resurs koji dobija novu upotrebnu vrednost.

“Nalazim se u kompaniji Karneks u Vrbasu gde sam imala priliku da se uverim da u proizvodnom procesu još kako razmišljaju i društveno i ekološki odgovorno. Želim ovom prilikom da pohvalim njihov zeleni inovativni projekat, za koji su uspeli da dobiju donaciju Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) i Švajcarske, kako bi koristili ostatke životinskog porekla iz proizvodnje kao što su kosti, tkivo i krv, u upotrebili ih proizvodnju energije u biogasnom postrojenju. Da bi to bilo moguće, životinjski ostaci iz klanice prvo moraju da budu usitnjeni i homogenizovani, a zatim tretirani procesom pasterizacije. Kompanija je i to rešila, jer su u okviru projekta obezbedili odgovarajuću opremu za usitnjavanje, homogenizaciju i pasterizaciju, kako bi otpad bio pogodan za biogasno postrojenje. Važno je što ovim projektom ne samo što će smanjiti količinu otpada koja bi završila na nekoj od deponija, već će doprineti i energetskoj efikasnosti. Ovo je odličan primer kako i druge kompanije treba da razmišljaju i deluju”, rekla je Pavkov.

Ministarka je navela da će, kako je kompanija planirala, biogasno postrojenje svakog meseca obrađivati oko 250 tona ostataka mesa iz proizvodnje, dok je maksimalni projektovani kapacitet dvostruko veći što je, prema njenim rečima, dobra osnova za budućnost.

“Ono što je na mene takođe ostavilo utisak tokom obilaska, jeste što će i toplotna energija iz biogasnog postrojenja da se koristi se za dobijanje tople vode, što dovodi do značajnih ušteda u finansijama i resursima. Na taj način će godišnja potrošnja električne energije za zagrevanje vode značajno biti smanjena”, rekla je Pavkov.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /