U velikoj dvorani Spensa, 1. i 2. juna, najmlađe Novosađane i njihove goste očekuju dva nezaboravna dana, kada će slušati “Karneval životinja” Kamija Sen Sansa i “Divlju simfoniju” Dena Brauna. Koncerti počinju u 17 sati.
Jedno od najpoznatijih ostvarenja klasične muzike za decu “Karneval životinja” francuskog kompozitora Kamija Sen-Sansa, kao i čarobna “Wild symphony” Dena Brauna, autora “Da Vinčijevog koda”, biće izvedeni u okviru prvog festivala klasične muzike za decu “SimfoniFest Novi Sad”. “Karneval životinja” izvešće Zrenjaninska filharmonija pod dirigentskom palicom Stefana Zekića, dok će “Wild symphony”, premijerno u našoj zemlji, izvesti Srpski simfonijski orkestar kojim će dirigovati Miran Vaupotić.
Jedna od naših najpoznatijih operskih pevačica, ujedno inicijatorka projekta “SimfonifFest Novi Sad” Marija Jelić, kaže da je cilj stvaranje jedinstvenog iskustva koje će probuditi maštu, očarati i inspirisati najmlađe da se okrenu ka umetnosti, dok istovremeno promovišemo obrazovanje.
“U današnjem svetu, gde je sve prisutnije odsustvo empatije, smatram da je važno da se povežemo i ujedinimo kako bismo bar pokušali da stvorimo bolji svet za buduće generacije. ‘SimfoniFest’ Novi Sad je prilika kada se svi možemo okupiti oko jedne zajedničke strasti – ljubavi prema umetnosti i muzici. Kroz ovaj festival želimo da podstaknemo razvoj empatije, kreativnosti i kritičkog razmišljanja kod dece, čineći ih boljim građanima našeg sveta”, rekla je Marija i dodala:
“Klasična muzika ima moć da nas poveže na nivou koji se rečima ne može izraziti. Ona nas inspiriše, smiruje i podstiče na razmišljanje. Kroz ‘SimfoniFest’ želimo da ovu moć prenesemo na naše najmlađe sugrađane i otvorimo im vrata ka čarobnom svetu klasične muzike.”
“Karneval životinja” je prvi put izveden na jednoj privatnoj zabavi, iako ga je autor Kami Sen-Sans prvobitno namenio svojim studentima. Kompozitor nije ni pretpostavljao da će delo steći toliku popularnost i smatrao je da ono odstupa od njegovog imidža ozbiljnog kompozitora. Zato je bio odlučan u svojoj želji da se kompozicija štampa tek nakon njegove smrti, što se i dogodilo, 1921. godine. Jedini izuzetak bio je čuveni stav Labud, koji je, u verziji za violončelo i klavir, štampan godinu dana nakon nastanka.
“Wild Symphony”, Braunovo prvo delo za orkestar, sadrži 21 muzički portret koji crpe inspiraciju iz životinjskog carstva. Od radosnog ritma “Jumping Kenguroo” i misteriozne melodije “Wonderful Vhale” ili harmonija “Brilliant Bat”, “Wild Symphony” je zaista, baš kao što naslov sugeriše, veoma divlja simfonija.
Ali to nije sve! Uz muzički program, “SimfoniFest” će takođe uključiti predstave za decu i interaktivne radionice, pružajući mladima priliku da uživaju u kreativnim aktivnostima i edukativnim sadržajima, podstičući tako razvoj ljubavi prema umetnosti i muzici od najranijih godina.
Karte su dostupne na svim Gigstix prodajnim mestima. “SimfoniFest” nije samo običan festival – on je kapija ka novom svetu klasične muzike za naše najmlađe sugrađane, poručuju organizatori.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /