in

Predsednik: Sutra ili prekosutra u Beogradu sastanci timova za obezbeđivanje rezervi energenata

Predsednik: Sutra ili prekosutra u Beogradu sastanci timova za obezbeđivanje rezervi energenata

On je istakao da samo trajan mir može da donese dobrobit svetu.

“Sve postaje komplikovanije, sve postaje teže, i u Evropi, ali i u Aziji, svuda u svetu, tako da neće biti lako bilo kome da izađe iz ove krize. Mi ćemo morati da imamo, čim se vratimo u zemlju, koliko sutra ili prekosutra,  da imamo sastanak novih timova”, rekao je Vučić novinarima.

Kaže da je sa ministrom finansija Sinišom Mali već razgovarao  o tome jer su, kako je rekao, pred nama teška i izazovna vremena, a posebno u smislu obezbeđivanja rezervi.

“Jer ako ne obezbedimo sad rezerve, nećemo imati ničega već tokom leta, a kamoli na zimu”, kazao je Vučić.

Vučić je rekao da je u Bakuu imao važne bilateralne sastanke i da se govorilo osim o potrebi obezbeđivanja boljih uslova za stanovanje ljudima širom sveta i o mnogim drugim temama, a pre svega o sukobima u svetu i enegetskoj krizi.

“Kada je reč o stanovanju, tu smo mi u nešto lakšoj poziciji jer kod nas je mnogo veći broj ljudi imao u vlasništvu svoje objekte, i zato sam i posebno govorio o legalizaciji sa kojom mislim da smo napravili nenadani uspeh. Nikada do kraja, nikada sasvim, ali mnogo više i mnogo bolje nego ikada ranije. Ono što je važno to je da se u kuloarima i svuda, rekao bih, vezano za sam forum gde smo razgovarali sa predstavnicima mnogih zemalja, govorilo o krizi u svetu, o novim sukobima, o napadima na Moskvu, o napadima na mogućim novim napadima na Iran, i naravno o ceni nafte i gasa”, rekao je Vučić.

Napomenuo je da je današnji dan krenuo sa cenom nafte Brent od skoro 112 dolara, dok je cena gasa iznosila 600 dolara za 1.000 kubnih metara na TTF berzi.

“A bilo je 560 dolara, dakle, sve skače i za sve se polako ali sigurno troše rezerve nafte u Evropi i svetu, troše se rezerve gasa”, rekao je Vučić.

Kazao je da su logične odluke Emirata da grade novi naftovod Fudžaira iza Ormuskog moreuza, pa će moći da imaju slobodan pristup njihovi tankeri kada naftu dotle uspeju da dopreme.

“I brzo će da grade, ali to je rešenje možda za jednu zemlju ili za nekoliko zemalja. U svakom slučaju, samo trajan mir može da donese dobrobit svetu ovako. Plašim se da je kancelar Merc apsolutno u pravu, i danas je to bio mislim ministar finansija i zamenik predsednika nemačke vlade, koji je govorio o tome da će evropske ekonomije biti strahovito, strahovito pogođene ovom krizom”, rekao je Vučić.

– Studenti u blokadi nemaju političku agendu i pokazuju ogromno neznanje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da na listi studenata u blokadi neće biti nijedan student i istakao da studenti u blokadi nemaju političku agendu, da pokazuju ogromno neznanje i da ih je pitanje KiM najviše podelilo.

“Biće mnogo studenata na našoj listi, pošto na njihovoj neće biti nijedan, tako da ljudi znaju da kada glasaju za studente glasaju za našu listu”, rekao je Vučić u Bakuu odgovarajući na pitanja novinara.

Naveo je da su studenti u blokadi fakultete pretvorili u mesne, opštinske i gradske odbore, sve protivno zakonu i dodao da se na listi studenata u blokadi nalaze ljudi mnogo stariji od njega, a ne samo od studenata.

Vučić je rekao da nas potezi studenata u blokadi vode u društvo Pola Pota i bivšeg lidera Ugande Idi Amina, odnosno u najgoru moguću diktaturu.

“Mozak ne moraš da imaš, ne moraš ništa da imaš, ali dobio si direktivu. Kominterna je odlučila, to mora tako da bude i nikako drugačije. Samo neka ljudi pažljivo slušaju šta je to što ti ljudi govore”, dodao je Vučić.

Govoreći o tzv. memorandumu o Kosovu i Metohiji koji su na društvenim mrežama objavili studenti u blokadi, on je naveo da su se oni oko toga posvađali više nego oko bilo čega drugog.

Kako je rekao, jedan deo njih bi da privuče patriotski orijentisane birače, ali im druga većina to ne da i jasno im stavlja do znanja da je “Kosovo nezavisno i da ne treba o tome da pričaju”.

Vučić je upitao studente u blokadi kako će, ako nisu u stanju da pričaju o Kosovu i Metohiji, da pričaju o Rusiji i Kini.

“Kako ćete da pričate o teškim temama? A imamo mnogo teških tema, i regionalnih i mnogo drugih tema o kojima tek moramo da donosimo odluke pa neće da pričaju”, istakao je predsednik.

Dodao je da studenti u blokadi smatraju da im niko ništa ne može da kaže i niko ne može da ih dira, kao i da oni mogu da protivzakonito unište, odnosno razore školstvo, obrazovanje i univerzitete.

“Za to smo sve mi krivi što nismo na vreme krenuli u borbu za objašnjavanje ljudima šta je to što se zbiva i tri, četiri meseca prva smo kasnili, nego dodvoravaj se, ispunjavaj sve. Oni nemaju političku agendu, ja sam znao da lažu od početka, ali su me svi moji saradnici ubeđivali, valjda uplašeni od sile ljudi na ulicama. Posle toga, kad smo doneli odluku, stvari su krenule da se menjaju i danas stvari dobro stoje”, rekao je on.

Dodao je da je za njega i dalje neverovatno da jedan deo ljudi stvarno želi uništenje svoje zemlje.

Odgovarajući na pitanje kako komentariše izjave blokadera da bi, kada bi došli na vlast, okrenuli leđa Rusiji i Kini, Vučić je rekao da je šokiran onim što je čuo i naveo da su blokaderi mnogo puta do sada poručivali da bi uvodili sankcije Rusiji i prekidali komunikaciju sa Kinom.

Prema njegovim rečima, blokaderi pokazuju ogromno neznanje, ali i aroganciju, bahatost i nepoštovanje.

– Fakultet srpskih studija samo smeta onima koji gube svoje interese

Predsednik je dodao i da je Fakultet srpskih studija dobar fakultet, sa dobrim predmetima i da ne zna kome smeta njegovo osnivanje osim onima koji gube svoje interese.

Vučić je na pitanje kako komentariše proteste ispred Filozofskog fakulteta u Nišu zbog saradnje sa Fakultetom srpskih studija, rekao da bi oni da je osnovan fakultet hrvatskih studija to pozdravili čak i u Nišu.

“Govorim o blokaderima, ne govorim o narodu. Narod je zadovoljan time. Fakultet srpskih studija je dobar fakultet, sa dobrim predmetima, sa suštinom, sa nečim što je od značaja, jer bez dobrog sagledavanja prošlosti. Bez dobrog sagledavanja prošlosti, uvek vam je mutan ili zamućen pogled u budućnost. Mnogo toga mora da se uči i radi i ne znam kome to smeta, osim onima koji gube neke svoje interese ili imaju manje ličnih privilegija i ništa više od toga. Što se tiče našeg odnosa države, mi to podržavamo i nastavićemo da podržavamo, i mogu da rade šta god hoće, niko to ne može da spreči”, rekao je Vučić.

Predsednik Vučić je dodao da veruje da može da se napravi dobra saradnja između Filozofskog fakulteta u Nišu i Fakulteta srpskih studija.

– Blokaderi znaju samo da idu protiv svoje države, ne krive Kurtija nego Srpsku listu

Predsednik Srbije izjavio je danas da blokaderi znaju samo da idu protiv svoje države i dodao da njima za tešku poziciju Srba na KiM nije kriv Aljbin Kurti, već za sve krive Srpsku listu i ne znaju koliko država daje novca za srpski narod na KiM.

Vučić je u Bakuu, gde učestvuje na Svetskom urbanom forumu, odgovarajući na pitanje novinara da li očekuje veći pritisak na Srbe na KiM, ali i na Srpsku listu uoči izbora 7. juna, rekao da je jedan od blokadera sinoć sebi dozvolio da kaže da je za to što naš narod na KiM teško živi kriva Srpska lista i dodao da to čak ni Aljbin Kurti nije rekao.

“Njima nije kriv Aljbin Kurti za tešku poziciju našeg naroda. Ti arogantni, bahati mladi ljudi pojma nemaju koliko mi novca dajemo za naš narod na KiM”, rekao je Vučić.

Dodao je da blokaderi ništa ne razumeju i znaju samo da idu protiv svoje države i da kritikuju svoj narod.

“Ali da između Aljbina Kurtija i Srpske liste, kojoj je i danas uhapšeno više desetina ljudi, oni nađu krivca u Srpskoj listi, a ne u Aljbinu Kurtiju. Meni se čini da njih pitanje KiM uopšte ne deli, već da imaju jednostran i vrlo jednostavan pristup, a to je ‘živeo Aljbin Kurti’, a sve najgore da govore o Srpskoj listi'”, rekao je predsednik Vučić.

– Rusija nije u jednostavnoj poziciji, ali nije lako pobediti Rusiju; Mir najbolje rešenje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Rusija, zbog ukrajinskog napada dronovima na Moskvu, nije u jednostavnoj poziciji, ali da greše oni koji se već raduju porazu Rusije jer, kako je naveo, nije lako poraziti Rusiju i istakao da je mir najbolje rešenje.

Vučić je u Bakuu, gde učestvuje na Svetskom urbanom forumu, na pitanje Tanjuga kako vidi trenutnu situaciju u Rusiji i da se na snimcima vidi kako Moskva “gori” nakon ukrajinskog napada dronovima, rekao da je preterano reći da Moskva “gori”, ali je dodao da je situacija u svakom slučaju neprijatna.

“Mir je najbolji način. Rusija svakako nije u jednostavnoj poziciji, ali greše oni koji se već raduju porazu Rusije zato što nije lako poraziti Rusiju iz mnogo razloga. Rusija nije upotrebila deo svog oruđa, ni ‘Bulavu’, ni “Iskandere’, ni nuklearno oružje.  Da li će da dozvoli da bude vojno poražena? Teško. A da li je ovo vrlo neprijatno i da li ovo unosi nesigurnost? Takođe nema nikakve sumnje da je to tako. Nadam se da stvari neće dalje ekskalirati već da će postojati prilika da se napravi mir. Zato pozivam i predsednika Trampa da uloži maksimalne napore da zavlada mir između Rusije i Ukrajine, nama prijateljskih zemalja i prijateljskih naroda”, rekao je Vučić.

Dodao je i da mnogo brine šta bi moglo da se desi oko Irana, navodeći da, ako bi sutuacija eskalirala, ne zna kako bismo se mi u Evropi izvukli iz toga.

“Zato nam je važno da imamo najbliže odnose. Evo, Italija sada pregovara i sa Azerbejdžanom. Još nismo rešili problem NIS-a. Ukoliko na sve naše probleme imamo i one za koje nismo ni krivi ni dužni, moramo da pružimo adekvaran odgovor. Strah nije vezan za politiku već za našu zemlju i nadam se da ćemo uspeti da prevaziđemo to. Nadam se da će da će poslednji iranski predlog biti prihvaćem, ali činjenice odgovaraju mom pesimizmu”, rekao je predsednik Vučić.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /