Početak žetvenih radova očekuje se od 10. juna i trajaće do kraja meseca, ukoliko vremenski uslovi to budu dozvolili. Procenjuje se da je na teritoriji Kikinde zasejano oko 12.000 ha pod strnim žitima. Ocena je da bi u prestojećoj žetvi moglo da učestvuje 450 poljoprivrednih mašina (kombajna, traktora, presa, prikolica i kamiona). Određeni broj tih mašina, pre svega zbog starosti i dotrajalosti, predstavlja veći rizik od izazivanja požara prilikom upotrebe.
Opasnost od požara preti u prvoj nedelji žetve, s obzirom da jedan deo površina ostaje pod žitom i ječmom, a na drugom delu površina gde je vršidba završena poljoprivrednici mogu da vrše ugar. U sprovođenju žetvenih radova prvenstveno se žanju površine koje se nalaze u ugroženom području sa aspekta protivpožarne zaštite.
Kikindski Gradski vatrogasni savez organizovaće formiranje komisija za sva naseljena mesta, koje će vršiti pregled ispravnosti i protivpožarne bezbednosti poljoprivrednih mašina u toku žetve. Komisija je dužna da o pregledu poljoprivredne mašine sastavi zapisnik o ispravnosti, čiju kopiju će predati vlasniku poljoprivredne mašine. Takođe, komisija je dužna da vlasniku ispravne poljoprivredne mašine izda nalepnicu “ŽETVA 2024. GODINE“ overenu od strane Gradskog štaba za žetvu i zaštitu strnih useva od požara.
Kako se navodi u saopštenju kikindskog Gradskog štaba, Komisija će vršiti pregled kombajna obilaskom domaćinstava, a za traktore pregledi će biti vršeni po naseljenim mestima na osnovu naknadno utvrđenog mesta i termina pregleda. Raspored i dinamiku tehničkog pregleda poljoprivredne mehanizacije utvrđuje Gradski vatrogasni savez.
Pregled poljoprivredne mehanizacije i tehničke ispravnosti za privredna društva, zadruge i druga pravna lica koji vrše žetvene radove organizovaće njihove tehničke službe u koordinaciji sa komisijom naseljenog mesta.
Shodno propisima, a u cilju protivpožarne zaštite, svi kombajni moraju biti opremljeni protivpožarnim aparatima, ašovima i lopatama, sva mehanizacija u transportu mora biti obezbeđena odgovarajućim protivpožarnim aparatima, a na poljoprivrednim mašinama moraju se obezbediti odgovarajući hvatači, razbijači i prigušivači varnica na izduvnim cevima.
Naknada za pregled mehanizacije određuje se u iznosu od 1.000,00 dinara za kombajn i 600,00 dinara za traktor.
Za vreme trajanja žetve strogo je zabranjeno spaljivanja ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka, kao i pušenje na mestu gde se vrši otkos.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /