in

Putujuća ordinacija “Tvoja štitasta žlezda – tvoj štit” – kod 70 odsto pregledanih potvrđena neka dijagnoza

Putujuća ordinacija “Tvoja štitasta žlezda – tvoj štit” – kod 70 odsto pregledanih potvrđena neka dijagnoza

Tridesetčetvorogodišnja Novosađanka Anica Janićijević je, prateći vesti RTV-a, saznala da je putujuća ordinacija, karavan sa natpisom “Tvoja štitasta žlezda – tvoj štit” stigao i u Novi Sad. Iako je i ranije proveravala rad štitaste žlezde, bez dvoumljenja se prijavila na preventivni pregled.

“I ranije sam kontrolisala štitastu žlezdu. Završila sam pregled, sve je u redu”, kaže Anica.

Anica je jedna od oko 800 Novosađanki i Novosađana koji su pregledani tokom šest dana boravka karavana u Novom Sadu. Njeni rezultati su, na svu sreću, uredni, ali je bio i veći broj onih građana koji su upućeni na dalju dijagnostiku.

“Preko 20 odsto njih ima neke promene, izmenjeni nodus. Da li je Hašimoto, da li su pronađeni neki čvorići ili ciste… Naša najmlađa sugrađanka koja je pregledana, a koja je upućena na dalju dijagnostiku, ima 14 godina. Najstariji sugrađanin je imao 91 godinu”, kaže za RTV spec. sms Vesna Imbonjev, predsednica Asocijacije za unapređenje zdravlja.

Sa svima njima su organizatori akcije – Asocijacija za unapređenje zdravlja i Udruženje za podršku ženama “Heroine” – obavili kraće edukativne konsultacije, kako bi im podigli svest o značaju prevencije i ranog otkrivanja bolesti štitaste žlezde.

“Dijabetes je prvo endokrino oboljenje, a odmah za njim slede oboljenja štitaste žlezde. S obzirom na to da smo imali i bombardovanje, ne čude nas rezultati”, dodaje Vesna Imbronjev.

Putujuća ordinacija je od početka godine obišla devet gradova, i tom prilikom urađeno je oko 2.600 pregleda. Zabrinjava podatak da je njih oko 70 posto dobilo neku dijagnozu.

“Zašto je bitna ordinacija? Zato što žene tog dana mogu da se pregledaju. Zato što one dovedu i svoje drugarice, i svoju mamu i svoju sestru… Mi smo simbol prevencije, i s obzirom na to koliki je odziv, sledeći grad je Novi Pazar, gde završavamo. Sledeći projekat će biti da obiđemo manja mesta i da u manjim mestima omogućimo ženama besplatne preglede štitaste žlezde”, kaže Marija Lukić iz Udruženja za podršku ženama “Heroine”.

Naša sagovornica ističe da im je dosadašnje iskustvo na terenu pokazalo da su žene nedovoljno informisane, ne znaju da prepoznaju simptome, niti kada treba da se jave na pregled i zato će i u narednom periodu jedan od glavnih ciljeva biti edukacija građana, kako bi se stalo na put lošoj statistici, prema kojoj svaki deseti građanin Srbije ima problem sa radom štitaste žlezde.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /