Srpski reprezentativci se trenutno nalaze u Manami gde će u petak odigrati prijateljski meč sa Bahreinom. Naši reprezentativci će dan kasnije otputovati u Dohu gde će se nastaviti pripreme za SP.
Analitičari: Srbija ima 0,8 odsto šansi da osvoji Mundijal |
Fudbalska reprezentacija Brazila najveći je favorit za osvajanje Svetskog prvenstva, koje će biti održano od 20. novembra do 18. decembra, tvrde britanski analitičari, prenosi Bi-Bi-Si (BBC). Brazil ima 15,8 odsto šansi da osvoji Mundijal, dok je Srbija na 16. mestu sa 0,8 odsto. “Brazilci su se pokazali kao favoriti za šesto zlato na SP u Stejt performovom modelu predviđanja pobednika Mundijala pomoću veštačke inteligencije. Model predviđanja procenjuje verovatnost ishoda svakog meča korišćenjem koeficijenata na tržištu klađenja i ukupnog poretka reprezentacija prema Stejt performu”, navodi se u tekstu Bi-Bi-Sija. Brazil ima najveću šansu (25 odsto) da dođe do finala, a 40,2 odsto da stigne do polufinala. Srbija ima 19,5 odsto šansi da stigne do 1/4 finala Mundijala, 7,1 odsto za polufinale, 2,5 odsto za finale, a 0,8 odsto da osvoji SP u Kataru. U grupi G će igrati Brazil, Srbija, Švajcarska i Kamerun. |
“Sećam se kako su Grci doživeli osvajanje Evropskog prvenstva 2004. godine. Ne mogu ni da zamislim šta bi se u sličnoj situaciji dogodilo u Srbiji. To bi bio pakao. Sličnog smo mentaliteta, ali bi kod nas bila još veća euforija. Sjajna smo grupa, igramo odličan fudbal i zaslužujemo da budemo na najvećoj smotri svetskog fudbala. A kad smo već tamo, hajde da napravimo čudo”, rekao je Živković, preneo je zvanični sajt Fudbalskog saveza Srbije.
On je dodao da bi voleo da Srbija osvoji Mundijal. Živković je sa reprezentacijom Srbije trijumfovao na Svetskom prvenstvu za omladince 2015. godine.
Fudbaler Torina Nemanja Radonjić je jedan od 11 momaka iz italijanske Serije A koji će na SP u Kataru braniti boje naše reprezentacije.
“Često sam ovih dana pričao sa klupskim drugovima iz Torina na temu Mundijala. Vlašiću nikako nije jasno kako to da uvek imamo fenomenalne igrače, a nikada ništa nismo napravili na velikom takmičenju. Možda je sada pravi trenutak. Rikardo Rodrigez je jedan od najiskusnijih u reprezentaciji Švajcarske, moguće je da ćemo biti direktni rivali na terenu. Šalio sam se njim, rekao sam mu da je gotov. Priznao mi je da ne voli da igra protiv mene ni na treningu. Cenim ga kao igrača, ima odličnu tehniku za jednog defanzivca, ume da iznese loptu i često u Torinu gradimo akcije koje počinju od njega”, rekao je Radonjić, koji je istakao da u reprezentaciji Srbije vlada odlična atmosfera.
Mundijal u Kataru na osam stadiona – svi u krugu od 50 kilometara
Mundijal u Kataru je po mnogo čemu jedinstven, a jedan od faktora koji ga razdvaja od svih prethodnih je i podatak da će se utakmice igrati na osam stadiona u krugu od svega 50 kilometara.
Ujedno, to je najmanji broj stadiona na kojem se igra finalni turnir još od Argentine 1978. godine, gde se igralo na šest stadiona.
Pre četiri godine u Rusiji i osam u Brazilu igralo se na 12 stadiona, u Južnoj Africi na 10, a u Nemačkoj 2006. godine na 12 stadiona.
Prvi put na svim stadionima igraće se bar jedan meč nokaut faze, a zanimljivo većina stadiona biće “rasformirana” posle Mundijala ili će im biti promenjena svrha.
Stadion Lusail – najveći, kapaciteta 80.000 mesta, na njemu će se igrati meč Srbija – Brazil, još pet utakmica grupne faze, po jedan meč osmine finala, četvrtfinala, polufinala i finale. Njegov dizajn inspirisan je svetlošću fenjera i tradicijom arapskog i islamskog sveta, a posle Mundijala na njemu će “nastati” mali grad u kome će biti škole, prodavnice, bolnice.
Stadion Al Bajt – kapaciteta 60.000, dobio je ime po šatorima koji su koristili nomadski narodi u Kataru, a na njemu će se odigrati šest utakmica grupne faze, uključujući i prvi meč između Katara i Ekvadora, kao i po jedan meč osmine finalaaa, četvrtfinala i polufinala.
Međunarodni stadion Kalifa – (45.416) je najstariji u Kataru, a potpuno je renoviran za Mundijal. Na njemu se igralo Svetsko klupsko prvenstvo 2019. godine kada je Liverpul osvojio titulu, a biće domaćin šest utakmica grupne faze, jednog meča osmine finala i meča za treće mesto.
Stadion Ahmad Bin Ali – (44.740) izgrađen je na lokaciji istoimenog starog stadiona, na ivici pustinje, pa ga zovu i Vrata pustinje. Na njemu će se igrati šest utakmica grupne faze i jedan meč osmine finala.
Stadion Al Džanub – (40.000) smešten je u gradu Al Vakra, južno od Dohe, poznat po ronjenju bisera i ribolovu i tradicionalni čamci bili su inspiracija za izgled stadiona.
Na njemu će Srbija igrati protiv Kameruna, plus još pet utakmica grupne faze i jedan meč osmine finala.
Stadion 974 – (40.000) inspirisan je svetskom trgovinom i pomorstvom Katara. Broj 974 je pozivni za Katar, kao i broj od koliko je brodskih kontejnera sastavljen. Posle turnira, stadion će biti potpuno demontiran. Na njemu će se aigrati meč Srbija -Švajcarska, još pet utakmica grupne faze i jedan duel osmine finala.
Stadion Al Thumama – (40.000) – smešten je 12 km južno od Dohe, a njegov kružni oblik simbolizuje tradicionalnu kapu koju su nosili muškarci i dečaci na Bliskom istoku.
Kapa simbolizuje mladost Katara, odrastenje i trenutak kada dečak postaje mjuškarac. Nakon Mundijala kapacitet stadiona biće smanjen za 20.000 meesta. Na njemu će igrati šest utakmica grupne faze i po jdan meč osmine finala i četvrtfinala.
Edukejšn siti stadion – (45.300) – nalazi se u središtu Univerziteta i takođe će psole Mundijala smanjiti kapacitet za 20.000. Biće domaćin šest utakmica grupne faze i po jednom meču osmine finala i četvrtfinala.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /