in

Deklaraciju mirovnog samita o Ukrajini potpisalo 80 zemalja,ne i zemlje BRIKS-a

Deklaraciju mirovnog samita o Ukrajini potpisalo 80 zemalja,ne i zemlje BRIKS-a

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba rekao je ranije u nedelju da je tekst deklaracije sa Samita o miru o Ukrajini spreman i da su svi principijelni stavovi Kijeva uzeti u obzir.

Kako javlja švajcarski RTS, završnu deklaraciju potpisalo je 85 država i institucija od stotinak delegacija koje su učestvovale na skupu u švajcarskom letovalištu Birgenštok, blizu Lucerna.

Potpisnici deklaracije, među kojima je i Ukrajina, smatraju da je za dostizanje mira potrebno učešće i “dijalog svih strana”.

Dokument nisu potpisale Jermenija, Bahrein, Brazil, Vatikan, Indija, Indonezija, Libija, Meksiko, Saudijska Arabija, Slovačka, Južna Afrika, Švajcarska, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Ukrajinska konferencija održava se ovog vikenda u letovalištu Burgenštok u blizini Lucerna.

Na njemu učestvuju 92 zemlje, uključujući 55 šefova država, kao i osam organizacija, uključujući EU , Savet Evrope i UN.

Predsednik SAD Džo Bajden, predsednik Kine Si Đinping, predsednik Brazila Luiz Inasio Lula da Silva i lideri mnogih drugih država nisu došli u Švajcarsku.

Neki učesnici događaja, kao što su potpredsednica SAD Kamala Haris i nemački kancelar Olaf Šolc, otišli su ranije.

Rusija nije pozvana na samit. Kremlj je na ovo odgovorio da je traženje načina da se ukrajinski sukob reši bez učešća Moskve nelogično i uzaludno.

U nacrtu saopštenja sa samita o Ukrajini tri tačke zajedničke vizije učesnika

U nacrtu zajedničkog saopštenja sa mirovnog samita o Ukrajini u Švajcarskoj navode se tri tačke zajedničke vizije učesnika samita o ključnim aspektima – da je bilo kakva upotreba nuklearnog oružja u kontekstu tekućeg rata protiv Ukrajine nedopustiva, da bezbednost hrane ne sme da bude korišćena kao oružje i potpuna razmena ratnih zarobljenika, prenosi Rojters navodeći da je imao uvid u dokument.

Agencija navodi da u nacrtu piše da je na samitu bilo reči o stvaranju okvira za sveobuhvatan, pravedan i trajan mir zasnovan na međunarodnom pravu, uključujući Povelju Ujedinjenih nacija,

Zajednička vizija svih učesnika samita, prema nacrtu saopštenja, uključuje tri tačke, od kojih je prva da svaka upotreba nuklearne energije mora biti bezbedna, kao i da ukrajinske nukelarne elektrane, uključujući nuklearku Zaporožje, moraju da funkcionišu bezbedno pod potpunom kontrolom Ukrajine i u skladu sa principima Međunarodne agencije za nuklearnu energiju i pod njenim nadzorom.

“Bilo kakva pretnja ili upotreba nuklearnog oružja u kontekstu tekućeg rata protiv Ukrajine je nedopustiva”, ističe se u nacrtu, navodi Rojters.

Kao druga tačka navedeno je da bezbednost hrane ne sme da bude korišćena kao oružje na bilo koji način i da ukrajinski poljoprivredni proizvodi treba da budu obezbeđeni sigurno i slobodno zainteresovanim trećim zemljama.
S tim u vezi dodaje se da je od kritične važnosti slobodna i bezbedna komercijalna plovidba u Crnom i Azovskom moru.

Treća tačka u nacrtu je potpuna razmena ratnih zarobljenika, uključujući, kako je navedeno, “svu deportovanu i nezakonito izmeštenu ukrajinsku decu i sve druge ukrajinske civile koji su nezakonito pritvoreni”.

“Verujemo da postizanje mira zahteva učešce i dijalog između svih strana. Mi smo, stoga, odlučili da preduzmemo konkretne korake u budućnosti u navedenim oblastima uz angažovanje predstavnika svih strana. Povelja UN, uključujući principe poštovanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta svih država, može i poslužiće kao osnova za postizanje sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u Ukrajini”, navedeno je u nacrtu zaključaka.

U Švajcarskoj se juče i danas održava samit o miru za Ukrajinu, na kojem učestvuju predstavnici više od 100 država.

Rusija nije pozvana na samit, ali je švajcarska vlada kao domaćin samita navela da ce skup imati za cilj da “zajednički definiše mapu puta” kako da uključi Moskvu i Kijev u buduci mirovni proces, preneo je ranije Rojters.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /