in

Izveštaj SZO o hantavirusu: Inficirano ukupno devetoro ljudi; Poslednji evakuisani putnici sa kruzera na putu za aerodrom na Tenerifima

Izveštaj SZO o hantavirusu: Inficirano ukupno devetoro ljudi; Poslednji evakuisani putnici sa kruzera na putu za aerodrom na Tenerifima

Sa odlaskom dve grupe ljudi sa kruzera koji će leteti za Holandiju i Australiju, očekuje se da će brod isplotiviti za Roterdam sa približno 30 ljudi na brodu, gde će kruzer biti dezinfikovan, prenosi agencija EFE.

Izveštaj SZO o hantavirusu: Inficirano ukupno devetoro ljudi

U ažuriranom izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO) danas je navedeno da je do sada prijavljeno devet slučajeva zaraze hantavirusom, bez podataka o broju zaraženih u Sjedinjenim Američkim Državama.

“Do sada je prijavljeno devet slučajeva hantavirusa, od čega je sedam potvrđeno u ovom talasu epidemije. Ovaj broj je za jedan veći od broja u prethodnoj verziji izveštaja. Najnoviji slučaj je potvrđen u Francuskoj”, navodi se u saopštenju SZO, prenosi Skaj njuz.

Francuska ministarka zdravlja Stefani Ris izjavila je ranije danas da se jedna žena leči u bolnici i da joj se stanje pogoršalo nakon povratka sa Tenerifa i pozitivnog testa na virus.

Skaj njuz ukazuje da ovaj broj ne uključuje podatke o zaraženima navedene u sinoćnom izveštaju američkih zdravstvenih zvaničnika, prema kojima je jedan Amerikanac imao “blago pozitivan” test na virus, ali bez simptoma infekcije.

Ta osoba je bila među 17 Amerikanaca koji su bili na brodu “MV Hondius” i jutros se vratili u SAD.

Španska vlada je saopštila da će 22 osobe koje napuštaju kruzer “MV Hondius” biti prevezene istim avionom koji stiže iz Holandije.

Ranije je bilo predviđeno da danas budu organizovana dva poslednja leta za repatrijaciju – jedan za Australiju, a drugi za Holandiju, prenosi Skaj njuz.

U skladu sa istim merama kao i juče, grupa neće napustiti brod dok avion ne stigne na obližnji aerodrom na Tenerifima.

Na brodu se i dalje nalazi 54 ljudi, navodi se u saopštenju španske vlade.

Ostale 32 osobe ostaće na brodu tokom njegovog plovidbenog puta ka luci Roterdam.

Ubrzo nakon toga, španska ministarka zdravlja Monika Garsija iznela je nešto drugačije brojke na platformi Iks, navodeći da će 28 osoba napustiti brod, dok će 26 ostati na njemu.

Luka Granadilja de Abona, gde je brod bio usidren i gde su putnici i posada iskrcavani, biće dezinfikovana nakon što brod isplovi i avion poleti, dodaje se u saopštenju.

Brod “MV Hondius” je u sredu prošle sedmice krenuo sa Zelenortskih Ostrva ka Španiji nakon što su Svetska zdravstvena organizacija i Evropska unija zatražile da se organizuje evakuacija putnika zbog izbijanja hantavirusa.

Tri osobe su preminule od početka epidemije, a petoro ljudi koji su ranije napustili brod zaraženo je hantavirusom.

Hantavirus se najčešće prenosi kontaktom sa urinom ili izmetom zaraženih glodara, ali se u retkim slučajevima može preneti i među ljudima.

Simptomi se obično javljaju između jedne i osam nedelja nakon izlaganja.

Poslednji evakuisani putnici sa kruzera na putu za aerodrom na Tenerifima

Poslednji od 22 putnika evakuisanih sa kruzera MV Hondius smešteni su u autobuse na putu do aerodroma Tenerife Jug, odakle će sa dva aviona otići za Holandiju, prenose danas španski mediji.

Evakuacija putnika sa broda na kojem je epidemija hantavirusa odnela tri života, skoro je završena.

Operacija bez presedana, u kojoj učestvuje 23 zemlje, koordinirana je sa Tenerifa na Kanarskim ostrvima, gde su se putnici iskrcali, a završiće se danas poslednjim letom za Holandiju.

Odatle će neki od putnika biti prebačeni u druge zemlje, uključujući šestoro koji su prvobitno trebali da lete za Australiju.

Pogoršanje zdravstvenog stanja Francuskinje testirane pozitivno na hantavirus

Zdravstveno stanje Francuskinje koja je putovala kruzerom Hondius i testirana je pozitivno na hantavirus pogoršalo se tokom protekle noći, izjavila je danas ministarka zdravstva Francuske Stefani Ris.

Ona je potvrdila da su 22 francuska državljanina identifikovana kao bliski kontakti obolele žene, prenosi Figaro.

Ris je rekla da je osam francuskih državljana na letu od Svete Jelene do Johanesburga stavljeno u izolaciju pre skoro nedelju dana, a još 14 francuskih državljana bilo je na drugom letu iz Johanesburga za Amsterdam i oni su dobili instrukcije da se samoizoluju kod kuće i da kontaktiraju francuske zdravstvene vlasti.

Direktor odeljenja za epidemiologiju novih bolesti u Pasterovom institutu u Parizu Arno Fontane izjavio je da je stopa smrtnosti među zaraženima od hantavirusa od 30 do 50 odsto.

“Putnica broda MV Hondius, koja je bila pozitivna na hantavirus tokom noći je doživela brzo pogoršanje zdravstvenog stanja”, potvrdio je Fontane.

On je rekao da zaraženi pacijenti mogu da razviju plućne tegobe, a u slučaju francuske pacijentkinje, progresija bolesti je brza.

“Prijavljeno je 50 do 100 slučajeva i u Argentini. Glodari su prenosnici hantavirusa, uglavnom u ruralnim područjima. To objašnjava zašto u istoriji nije bilo većih žarišta”, izjavio je Fontane.

Grk koji je bio na kruzeru Hondius poslat u izolaciju atinske bolnice Atikon

Grčke vlasti su danas saopštile da je 70-godišnji Grk koji je putovao kruzerom “Hondius”, na kojem se pojavila epidemija hantavirusa, iz predostrožnosti stavljen u izolaciju i pod lekarski nadzor.

Potvrđeno je da grčki lekari, u saradnji sa Nacionalnom organizacijom za javno zdravlje, prate situaciju prema propisanim protokolima javnog zdravstva, prenosi portal ERT News.

“Putnik na kruzeru na kojem su se pojavili slučajevi zaraze hantavirusom, iz čisto preventivnih razloga i u skladu sa važećim međunarodnim zdravstvenim smernicama, prebačen je u preventivnu izolaciju i pod lekarski nadzor u bolnici Atikon. Ovaj čovek ne pokazuje nikakve simptome povezane sa bolešću”, navodi se u saopštenju.

Po dolasku avionom iz Holandije, 70-godišnji Grk je ambulantnim vozilom odmah prevezen u strogu izolaciju bolnice Atikon.

“Putnik nema simptome i u dobrom je opštem stanju, međutim, ostaće u obaveznom karantinu 45 dana, u specijalno dizajniranoj komori sa negativnim pritiskom”, navodi se u saopštenju.

Poljska: Jedna osoba pod sanitarnim nadzorom zbog hantavirusa

Jedna osoba poljskog porekla za koju se sumnja da je bila u kontaktu sa putnicima kruzera MV Hondius pogođenim hantavirusom, stavljena je pod epidemiološki nazdor i za sada ne pokazuje simptome, saopštila je Glavna sanitarna inspekcija Poljske u okviru praćenja koje sprovodi od 2. maja.

Dan pre dolaska broda na Tenerife, glavni sanitarni inspektor dr Pavel Gžesiovski izjavio je za Poljsku novinsku agenciju (PAP) da se poljski državljanin nalazi pod sanitarnim nadzorom van Poljske i da za sada ne pokazuje simptome bolesti.

Kako prenosi poljska državna televizija, trenutno nema simptoma među putnicima i posadom.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /