in

UKRAJINSKA KRIZA: Kijev od Letonije dobio oklopne transportere “patrija”; SVR tvrdi da Zapad planira diverziju u Zaporoškoj nuklearki

UKRAJINSKA KRIZA: Kijev od Letonije dobio oklopne transportere “patrija”; SVR tvrdi da Zapad planira diverziju u Zaporoškoj nuklearki

Ruska vojska nastavlja intenzivne udare širom Ukrajine. Na meti je bila železnička infrastruktura u Harkovskoj, Černigovskoj i Dnjepropetrovskoj oblasti.

Pogođeni su i rudnici uglja u Dnjepropetrovskoj oblasti, gde se pod zemljom nalazilo oko 2.500 rudara, izjavila je ministarka energetike Ukrajine Svetlana Grinčuk.

Istovremeno, ukrajinske snage uzvraćaju napadima na rusku teritoriju. Ruski sistemi odbrane presreli su 75 ukrajinskih dronova, dok je u napadu dronom u Volgogradskoj oblasti poginuo muškarac.

Žestoke borbe vode se i u Pokrovsku, ključnom putnom i železničkom čvorištu u Donjeckoj oblasti.

Evropska unija je pozvala Rusiju da prestane sa nuklearnim pretnjama i pozvala sve strane da izbegavaju akcije koje bi mogle da izazovu novu trku u naoružanju.

Kremlj oštro reaguje na tvrdnje NATO-a o navodnom kršenju globalnih pravila. Poručio je šefu Alijanse Marku Ruteu da objavi kompletan spisak takozvanih pravila čije navodno kršenje Moskvi pripisuje, ističući da su te optužbe neosnovane.

Ruska Spoljna obaveštajna služba (SVR) tvrdi da Zapad razmatra diverziju u Zaporoškoj nuklearnoj elektrani. Namera je da se odgovornost za potencijalnu havariju prebaci na Rusiju i da se na taj način promeni negativan razvoj događaja po ukrajinsku stranu u sukobu, navodi se u saopštenju ruske obaveštajne službe.

U međuvremenu, Poljska i Rumunija uvode nove sisteme naoružanja za odbranu od ruskih dronova. Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da je Alijansa pretekla Rusiju u proizvodnji municije i da mora biti spremna na dugotrajnu konfrontaciju.

SAD naglašavaju da intenzivni pregovori i tehnički dogovor o bezbednosnim protokolima za Kijev predstavljaju ključ za rešavanje ukrajinske krize.

– U Kijevu i nizu regiona proglašena uzbuna zbog pretnje od balističkih napada

U Kijevu i nizu drugih regiona Ukrajine proglašena je vazdušna uzbuna zbog pretnje od balističkih raketa.



Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /