Pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov rekao je da je Vladimir Putin rekao američkom predsedniku Donaldu Trampu u telefonskom razgovoru da Moskva želi pregovarački kraj rata u Ukrajini, ali da neće odustati od svojih prvobitnih ciljeva.
“Naš predsednik je takođe rekao da će Rusija postići ciljeve koje je postavila tj. eliminaciju dobro poznatih osnovnih uzroka koji su doveli do sadašnjeg stanja stvari, akutne konfrontacije, i da Rusija neće odustati od tih ciljeva”, istakao je Ušakov.
Ukazao je i na to da Putin i Tramp nisu razgovarali o odluci SAD da obustave isporuke raketa i municije Ukrajini.
Sa druge strane, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski rekao je da će danas ili u narednim danima razgovarati sa Trampom o pitanju isporuka oružja iz Amerike, istakavši da Evropa ne može da obezbedi rakete za PVO sistem “patriot”.
Prethodno je Vrhovna rada saopštila da je Zelenski potpisao amandmane na zakon o sporazumu o retkim mineralima sa SAD.
Ukrajinske vlasti saopštile su da su tokom noći izvedeni napadi na fabriku “Energija” u ruskoj oblasti Lipeck, postrojenje koje proizvodi komponente za rakete i dronove, uključujući baterije za raketni sistem “iskander” i krstareće rakete.
Fabrika, koja je prethodno više puta bila meta napada tokom maja, nalazi se u gradu Jelecu, oko 250 kilometara severno od granice sa Ukrajinom.
Lokalne vlasti Poltavske oblasti navele su da su u ruskom napadu dronom na istoimeni grad poginule dve, a da je ranjeno 47 osoba.
Gradski okrug Sergijev Posad u Moskovskoj oblasti napadnut je rano jutros bespilotnim letelicama, pri čemu je jedan muškarac lakše povređen, a trafostanica oštećena, saopštila je načelnica okruga.
Najmanje jedna žena je poginula, a desetine ljudi su evakuisane nakon ukrajinskog napada dronom na Rostovsku oblast na jugu Rusije, saopštio je vršilac dužnosti guvernera regiona rano jutros.
– Ruski napad na Kijev: 19 osoba povređeno, više požara u stambenim zonama
Najmanje 19 osoba je povređeno, a u više gradskih okruga izbili su požari nakon pada krhotina, uključujući i na stambene objekte kada je tokom noći Kijev pogođen ruskim dronovima i raketama, saopštili su gradski zvaničnici.
Autorska prava RTV / Tekst / Slika / Video /
